Wypełnienie cewki moczowej – leczenie nietrzymania moczu.

Wypełnienie cewki moczowej – leczenie nietrzymania moczu.

Czym są środki wypełniające cewkę moczową?

Środki wypełniające cewkę moczową to substancje, które są wstrzykiwane pod śluzówkę cewki moczowej w celu zwiększenia ciśnienia śródcewkowego. Celem zabiegu jest uszczelnienie cewki moczowej tak, aby zapobiec wyciekowi moczu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania itd. Operacja w 90 % przeprowadzana jest w bardzo komfortowym znieczuleniu miejscowym, ale może być też wykonana w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym.

 

Dlaczego potrzebuję zastrzyku wypełniającego cewkę moczową?

Procedura ta dotyczy pacjentek, które przeszły już próby terapii zachowawczych (fizykoterapia dna miednicy, elektrostymulacja, ćwiczenia mięśni kegla) bez poprawy, czy jedynie z niewielką poprawą. Należy jednoznacznie stwierdzić, iż ostrzykiwanie okołocewkowe jest mniej skuteczne niż procedury chirurgiczne , takie jak tzw. sling podcewkowy (taśma) czy  kolposuspensja . Jednak ich przewagą jest minimalna inwazyjność, brak konieczności hospitalizacji, brak powikłań i jedynie przejściowe, trwające do 48 h dolegliwości dysuryczne (pieczenie przy oddawaniu moczu, naglące parcia).

Popularne w Polsce i w wielu krajach zabiegi pętlowe (TVT, TOT) są skuteczne, z drugiej jednak strony mają pewne ograniczenia wynikające z ich inwazyjnego charakteru, jak też możliwych odległych powikłań, wynikających z obecności implantu.

Problemy wynikające z ich stosowania doprowadziły w Wielkiej Brytanii do szeroko zakrojonej dyskusji społecznej, w wyniku czego procedury chirurgiczne z użyciem siatek polipropylenowych zarówno w leczeniu WNM, jak i obniżenia narządów miednicy (POP) zostały wstrzymane, choć nie zabronione (paused, not banned).

Decyzja ta została podjęta po opublikowaniu w lipcu 2020 r. raportu przez Niezależny Przegląd Bezpieczeństwa Leków i Wyrobów Medycznych, któremu przewodniczyła Julia Cumberlege. W raporcie tym zalecono natychmiastowe wstrzymanie stosowania siatek chirurgicznych w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu i obniżenia narządów miednicy do czasu spełnienia określonych warunków, dotyczących szczegółowych informacji o pacjentach i ustanowienia narodowego rejestru w celu śledzenia wyników.

Od tego czasu brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) pracuje nad ustanowieniem jaśniejszych wytycznych, poprawą informacji dla pacjentów i zapewnieniem, że zgoda jest w pełni świadoma, a pacjenci rozumieją potencjalne ryzyko i korzyści.

Efekt zabiegu Ostrzykiwanie okołocewkowego  nie jest „ na zawsze” i utrzymuje się od 2 do 5 lat. U około 10% pacjentek wczesny efekt może być niezadowalający i te pacjentki wymagają uzupełniającego leczenia przez dodatkowe ostrzyknięcie cewki moczowej.

Środki wypełniające cewkę moczową mogą być również bardziej odpowiednie dla pacjentów, którzy nie mogą lub nie chcą poddać bardziej inwazyjnym formom operacji, na przykład z powodów  anestezjologicznych lub z obawy przed powikłaniami wynikającymi z metod chirurgicznych. Ostrzykiwanie cewki moczowej może być również skuteczne u pacjentek po nieudanym zabiegu chirurgicznym.

 

Czego mogę się spodziewać przed operacją?

Podczas oceny przedoperacyjnej i w dniu przyjęcia lekarz  omówi postępowanie okołozabiegowe i wyjaśni przebieg operacji. Prosimy o poinformowanie nas o wszelkich obawach lub informacjach, o których Twoim zdaniem powinniśmy wiedzieć, aby Twój pobyt u nas był bardziej komfortowy.

Odczuwanie niepokoju nie jest niczym niezwykłym; personel pielęgniarski chętnie porozmawia z Tobą o tym, jak się czujesz i o Twoich emocjach i jeżeli uznasz to za konieczne dostaniesz łagodny lek uspokajający.

Jeśli nie podpisałeś jeszcze formularza zgody podczas rezerwacji, lekarz omówi go z Tobą przed udaniem się do sali operacyjnej. Wypełnienie wykresu częstości oddawania moczu i kwestionariusza jakości życia podczas wizyty kontrolnej umożliwi ocenę korzyści płynących dla Ciebie z operacji.

 

Co obejmuje zabieg ?

Zabieg jest przeprowadzany za pomocą cystoskopii (badanie pęcherza za pomocą kamery). Nie ma żadnych nacięć ani szwów. Zabieg może zostać przeprowadzona, gdy nie śpisz, w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym.

Znieczulenie miejscowe jest wprowadzane specjalną igłą w okolicę cewki moczowej.

Obszar wokół cewki moczowej i pochwy zostanie zdezynfekowany, a Ty zostaniesz przykryta serwetami. Zostanie wprowadzona kamera i będziesz mógł widzieć na ekranie, jeśli chcesz. Do wstrzyknięcia środka wypełniającego cewkę moczową używana jest specjalna igła.

Abyś mogła dokonać świadomego wyboru dotyczącego operacji, przed podpisaniem formularza zgody zapytaj  lekarza o wszystko czego nie rozumiesz lub chciała byś wiedzieć.

 

Każda zabieg  wiąże się z ryzykiem, ale w tym przypadku jest ono niewielkie.Główne zagrożenia związane ze wstrzyknięciem środka wypełniającego cewkę moczową są następujące:

  1. Mocz zabarwiony krwią. Wynika to z wprowadzenia kamery do pęcherza moczowego oraz wykonania zastrzyku i zwykle ustępuje w ciągu kilku dni.
  2. Początkowe trudności w oddawaniu moczu. Jest to zwykle rozwiązywane poprzez pozostawienie cewnika na jeden a bardzo rzadko kilka dni i możesz wrócić do domu z workiem do zbierania moczu.
  3. Infekcja dróg moczowych. Może ono wystąpić w wyniku wprowadzenia kamery do pęcherza moczowego i jest leczone antybiotykami.

 

Na jakie objawy należy zwrócić uwagę? Czego mogę się spodziewać po zabiegu?

Jeśli po zabiegu wielokrotnie oddajesz małe ilości moczu lub nie oddajesz wystarczającej ilości moczu , skontaktuj się z personelem.. Zostanie wykonane badanie, aby sprawdzić, czy pęcherz jest pełny i może zostać opróżniony za pomocą cewnika.

Jeśli nie ustąpi, pielęgniarka nauczy Cię, jak wykonywać czyste, przerywane cewnikowanie, zwykle na krótki czas.

 

Czy istnieją alternatywy dla środków wypełniających cewkę moczową?

Alternatywne formy operacji obejmują:

Sling podcewkowy ( TOT lub TVT): ta operacja podtrzymuje cewkę moczową przy użyciu taśmy polipropylenowej . Jest to bardziej inwazyjna operacja, która wymaga pozostania w szpitalu przez dzień lub dwa.

Kolposuspensja: operacja ta polega na przymocowaniu szyi pęcherza moczowego do

do tylnej części kości w dolnej części brzucha. Jest to bardziej inwazyjna operacja, która wymaga pobytu w szpitalu przez dzień lub dwa.

Wszystkie te operacje są skuteczniejsze i trwalsze niż środki wypełniające cewkę moczową i można je omówić z lekarzem jednak należy rozważyć ich ograniczenia i możliwe powikłania czesne i późne . Powikłania te obejmują : uszkodzenie pęcherza moczowego, uszkodzenie cewki moczowej, erosie taśmy do światła cewki moczowej, do światła pęcherza moczowego i pochwy. Hiperkorekcje ( nadmierne napięcie taśmy) utrudniające oddawanie moczu oraz hipokorekcje- wynikające ze zbyt małego napięcia taśmy i braku efektu zabiegu. Krwiaki i krwawienia pooperacyjne oraz przetoki pęcherzowo pochwowe lub cewkowo pochwowe.

 

W niektórych krajach ( United Kingdom) Stosowanie beznapięciowej taśmy dopochwowej (TVT. TOT) zostało wstrzymane w 2017 r. w związku z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa.

 

https://www.gov.uk/government/publications/independent-medicines-and-medical-devices-safety-review-update-report-on-government-implementation/independent-medicines-and-medical-devices-safety-review-update-report-on-government-implementation