O-Shot inijekcje osocza bogatopłytkowego u pacjentek zaburzeniami seksualnymi (FSD Female sexual Dysfunction)
Nawet do 40% seksualnie aktywnych doświadcza zaburzeń seksualnych FSD obejmujących: zaburzenia pożądania (obniżenie lub brak libido), zaburzenia podniecenia, zaburzenia orgazmu i dyspareunia.
Aktualnie leczenie pacjentek z FSD to: psychoterapia, leczenie behavioralne, hormonalne i psychofarmrakologiczne. Leczenie hormonalne zaakceptowane przez FDA to krótkie cykle terapii testosteronem a psychofarmakologiczne to stosowanie fibanseryny, która w atmosferze skandalu, dwukrotnie odrzucana jako terapia FSD przez FDA z powodu niskiej skuteczności ( niewielka poprawa u 50 %), pod naciskiem organizacji feministycznych została dopuszczona do leczenia FSD.
Leczenie FSD jest trudne, długotrwałe i skuteczne u około 50% pacjentek.
Pozostają zatem pacjentki z nierozwiązanym problemem, który ma wpływ na życie emocjonalne, relacje partnerskie i.t.d
W 2014 roku Dr Charles Runnels przeprowadził badanie mające na celu ocenę wpływu injekcji osocza bogatopłytkowego PRP w obrębie narządu płciowego zewnętrznego. A metodę swoją opatentował i nazwał O-Shot.
Jak wiadomo PRP stosowane jest od wielu lat w leczeniu trudno gojących się ran, ortopedii, chirurgii stomatologicznej a przede wszystkim w medycynie estetycznej. Czynniki wzrostu zawarte w PRP, po odpowiedniej aktywacji aktywują komórki macierzyste w miejscu podania prowadząc do poprawy funkcji i struktury tkanki popularnie określanych jaki odmłodzenie. W ginekologii opisano zastosowanie PRP w leczeniu opornego na leczenie farmakologiczna liszaja twardzinowego, vulvodynii i vestibulodynii.
Dr Runnels do badania zakwalifikował 12 kobiet w wieku 24-64 lat z rozpoznaniem FSD, u których podał PRP w ciała jamiste łechtaczki, ujścia gruczołów Skennego i do przedniej ściany pochwy.
Pacjentki oceniane były po jednym wstrzyknięciu po 12 i 16 tygodniach w oparciu o walidowane skale zaburzeń seksualnych po FSDS-R (female Sexual Distres Scale-Revised) i FSFI (female Sexual Function Index).
U 70% badanych pacjentek nastąpiła poprawa. Nie stwierdzono powikłań w trakcie i po leczeniu. Jako efekt uboczny u 2 pacjentek wystąpiło pobudzenie seksualne podczas oddawania moczu, samoistne orgazmy! i ciągłe pobudzenie seksualne, które to objawy ustąpiły samoistnie w ciągu 2 tygodni po leczeniu. Ten zaskakujący uboczny efekt związany był wg badaczy prawdopodobnie z wolumetrycznym działaniem i wzrostem ciśnienia w okolicy łechtaczki, cewki moczowej i gruczołów Skennego.
Możliwe wytłumaczenie tak wyraźnego efektu podania PRP to poprawa przepływu krwi przez kompleks łechtaczkowy – jeden z czynników wzrostu uwalnianych z PRP to VEGF (vascular growth factor) odpowiedzialny za tworzenie nowych naczyń. Również możliwa jest poprawa w zakresie unerwienia tej okolicy biorąc pod uwagę promujący wpływ PRP na wzrost aksonów w hodowlach in vitro.
Aktualnym state of artjeżeli chodzi o terapie autologiczne jest jednak PRF (fibryna bogatopłytkowa), będąca de facto osoczem bogatopłytkowe II generacji. która w porównaniu z PRP zawiera więcej czynników wzrost u i znacznie dłużej działa.
Zabieg wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym kremem z 15% lidokaina i jest praktycznie bezbolesny.
Przed zabiegiem pobierana jest krew pacjentki, następnie używając odpowiednich parametrów krew jest odwirowywana i w ten sposób uzyskuje się 3-4 ml gotowej do podania fibryny bogatopłytkowej.
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po 6-8 tygodniach, zabieg, o ile to konieczne można powtarza do 6 mięsięcy.